Kalkulator magazynu energii: dobierz pojemność i sprawdź opłacalność

Ustaw suwaki, sprawdź cenę z montażem, dobór pojemności, ulgę PIT, wariant taryfy dynamicznej i orientacyjny czas zwrotu. Dane aktualne na październik 2026.

Metraż domu
150m²
50 m²300 m²
Rachunek za prąd
350zł/msc
100 zł1 000 zł
Masz fotowoltaikę?
Ulga termomodernizacyjna

Ulga działa jako odliczenie od podstawy PIT. Kalkulator pokazuje orientacyjny efekt podatkowy, nie aktywną dotację.

Taryfa dynamiczna lub sterowanie EMS

Przyjmujemy ostrożny bonus 500-1 200 zł rocznie, gdy magazyn może ładować się i rozładowywać według cen lub priorytetów EMS.

Rekomendacja

5 kWh - podstawowy

Twoja wycena

Magazyn 5 kWh z montażem

Cena z montażem

12 900 - 24 000 zł

Ulga termomodernizacyjna (PIT 12%)~-2040 zł

Twój koszt po uldze

10 860 - 21 960 zł

1680 zł
oszczędności / rok
~8.9 lat
zwrot inwestycji

Ceny orientacyjne z 2026 r. Dotację PME Część 2 traktujemy jako możliwą dopłatę, nie pewną obniżkę ceny.

Chcesz dokładną wycenę dopasowaną do Twojego domu?

Nasz specjalista przygotuje indywidualną ofertę w 2 dni robocze. Bezpłatnie i bez zobowiązań.

Jak obliczyć opłacalność magazynu energii?

Najbezpieczniejszy wzór to: koszt inwestycji po realnym wsparciu podzielony przez roczne oszczędności. Poniżej pokazujemy, co wchodzi do każdego elementu rachunku.

Sprawdź dofinansowanie
1

Ustal koszt brutto z montażem

Magazyn 10 kWh kosztuje zwykle 21 000 - 35 000 zł z montażem, a 15 kWh 28 000 - 42 000 zł.

2

Odejmij tylko realne wsparcie

Pewna jest ulga termomodernizacyjna. Dotacja z PME Część 2 (nabór od 20 października 2026 r.) może poprawić wynik, ale nie wliczaj jej, dopóki nie dostaniesz decyzji.

3

Policz roczne oszczędności

Magazyn podnosi autokonsumpcję energii z PV z ok. 20-35% do 60-80%, co w typowym domu daje orientacyjnie 1 200 - 2 000 zł rocznie.

4

Podziel koszt przez oszczędność roczną

Bez dotacji inwestycyjnej zwrot dla 10 kWh najczęściej mieści się w zakresie 8-14 lat. Taryfy dynamiczne mogą dodać ok. 500 - 1 200 zł rocznie.

Programu Mój Prąd 7.0 nie ma. Dziś możesz liczyć na ulgę termomodernizacyjną, a od 20 października 2026 r. (nabór trwa) na dotację z programu Przydomowe Magazyny Energii Część 2. Szczegóły na stronie o dofinansowaniu.

Metodologia kalkulatora

Jak działa ten kalkulator i skąd bierzemy dane?

Poniżej opisujemy dokładnie, na jakich założeniach opiera się kalkulator, co wpływa na widełki cen i czego wycena orientacyjna nie obejmuje. Chcemy, żebyś mógł świadomie ocenić, na ile wynik odpowiada Twojej sytuacji.

Założenia kalkulatora

  • Rekomendacja pojemności opiera się na systemie punktowym: metraż domu (5 progów: do 80, 120, 180, 250, 250+ m²) i rachunek za prąd (5 progów: do 200, 350, 500, 750, 750+ zł/msc) dają razem wynik, który algorytm przelicza na jedną z pięciu pojemności: 3, 5, 10, 15 lub 20 kWh.
  • Ceny z montażem pochodzą z tabeli referencyjnej i obejmują urządzenie + montaż. Dla każdej pojemności podajemy zakres od minimum (segment budżetowy) do maksimum (segment premium) oraz średnią rynkową.
  • Oszczędności roczne szacujemy, zakładając, że magazyn podnosi autokonsumpcję energii z PV z ok. 30% do 70-80%. Bazowo liczymy ok. 40% rachunku miesięcznego x 12 miesięcy, a przy taryfie dynamicznej dodajemy ostrożne 500 - 1 200 zł rocznie.
  • Zwrot inwestycji (ROI) = koszt po realnej uldze podzielony przez roczne oszczędności. Zapowiedziane dotacje pokazujemy informacyjnie, ale nie odejmujemy ich od głównego wyniku.

Co wpływa na widełki cen?

  • Pojemność magazynu - im większa, tym wyższa cena bezwzględna, ale niższy koszt za kWh (efekt skali). Przykład: 5 kWh to 2 580-4 800 zł/kWh, a 20 kWh to 1 800-2 800 zł/kWh.
  • Segment marki - kalkulator stosuje trzy mnożniki: budżetowy (0,85x, np. Fox ESS, Deye, Growatt), średni (1,0x, np. Huawei, BYD, AlphaESS), premium (1,25x, np. Tesla, Victron).
  • Koszt montażu - zależy od pojemności. Dla 3-5 kWh to 2 500-4 500 zł, dla 10 kWh to 3 500-6 000 zł, a dla 15-20 kWh to 4 500-8 000 zł. Montaż jest wliczony w cenę całkowitą.
  • Dodatkowe elementy - falownik hybrydowy (ok. 5 500 zł) i modernizacja rozdzielni (ok. 1 500 zł) mogą podnieść koszt. Kalkulator dodaje je, gdy zaznaczysz odpowiednie opcje.
  • Wsparcie finansowe - kalkulator pokazuje ulgę termomodernizacyjną jako stabilny wariant. Dotacje inwestycyjne zależą od aktualnego naboru i regulaminu programu.

Czego nie obejmuje wycena orientacyjna?

  • Indywidualnych warunków montażu - długość tras kablowych, trudny dostęp, potrzeba dodatkowych przeróbek elektrycznych (500-1 500 zł za dodatkowe okablowanie).
  • Dotacji - nabór PME Część 2 trwa od 20 października 2026 r. Warunki: magazyn od 10 kWh i min. 2 x moc PV, EMS z pracą wyspową, maks. 800 zł/kWh dotacji.
  • Zmian cen prądu - liczymy na dzisiejszych stawkach. Na 2027 r. analitycy prognozują wzrost cen energii o 15-20%, co zwiększyłoby oszczędności.
  • Sezonowości produkcji PV - autokonsumpcja 70-80% to średnia roczna. Latem nadwyżki z PV mogą być większe, a zimą mniejsze, co wpływa na realne oszczędności w poszczególnych miesiącach.
  • Starzenia się ogniw - pojemność spada o ok. 1,5-3% rocznie. Po 10 latach magazyn 10 kWh może mieć realnie ok. 7-8,5 kWh. Nie uwzględniamy tego w zwrocie.

Źródła danych i aktualność

Cennik referencyjny: 14 maja 2026, zakresy sprawdzone z ofertami rynkowymi we wrześniu 2026. Status dotacji, ulgi i cen prądu zweryfikowany 23 września 2026 r.
Źródła cenowe: nexbe.pl, solvolte-sklep.pl, panele-sloneczne.com, energy24.pl, sklep.voltforce.pl, tim.pl, sklepsoltech.pl - oficjalne sklepy i hurtownie fotowoltaiczne w Polsce.
Źródła publiczne: przydomowemagazyny.gov.pl, gov.pl i URE. Taryfa URE na 2026 r. to średnio 495,16 zł/MWh netto za samą energię (zamrożenia cen już nie ma). Z dystrybucją i opłatami 1 kWh w G11 kosztuje ok. 1,10 zł brutto.
Tabela cenowa obejmuje 5 progów pojemności (3, 5, 10, 15, 20 kWh) z cenami minimalnymi, maksymalnymi i średnimi rynkowymi. Marki podzielone na 3 segmenty: Fox ESS / Deye / Growatt (budżetowy), Huawei / BYD / AlphaESS (średni), Tesla / Victron (premium).

Cennik referencyjny jest utrzymywany wewnętrznie i weryfikowany przez zespół na podstawie aktualnych ofert rynkowych. Jeśli zauważysz nieścisłość w cenach, daj nam znać.

Przykładowe wyliczenia

Dobór magazynu energii - 5 typowych scenariuszy dla domu

Od mieszkania z rachunkiem 150 zł do dużego domu z pompą ciepła i samochodem elektrycznym. Każdy scenariusz pokazuje orientacyjny dobór pojemności, roczne oszczędności i szacunkowy czas zwrotu inwestycji.

Mieszkanie lub mały dom

60-80 m² | 2-3 osoby
Rachunek

150-200 zł/msc

Zużycie

2 500 kWh/rok

Fotowoltaika

3-4 kWp

Magazyn

5 kWh

Z montażem

12 900 - 24 000 zł

Wsparcie ulga PIT 12%
Po uldze

ok. 11 400 - 21 100 zł*

Zwrot
~12-22 lat
~960 zł/rok

Typowy dom jednorodzinny

Top
120-150 m² | 3-4 osoby
Rachunek

300-400 zł/msc

Zużycie

4 000 kWh/rok

Fotowoltaika

5-8 kWp

Magazyn

10 kWh

Z montażem

21 000 - 35 000 zł

Wsparcie ulga PIT 12%
Po uldze

ok. 18 500 - 30 800 zł*

Zwrot
~11-18 lat
~1 680 zł/rok

Duży dom

180-250 m² | 4-6 osób
Rachunek

500-700 zł/msc

Zużycie

7 000 kWh/rok

Fotowoltaika

8-12 kWp

Magazyn

15 kWh

Z montażem

28 000 - 42 000 zł

Wsparcie ulga PIT 12%
Po uldze

ok. 24 600 - 37 000 zł*

Zwrot
~9-13 lat
~2 880 zł/rok

Dom z autem elektrycznym

140-180 m² | 3-5 osób
Rachunek

450-650 zł/msc

Zużycie

6 000 kWh/rok

Fotowoltaika

8-12 kWp

Magazyn

10-15 kWh

Z montażem

21 000 - 42 000 zł

Wsparcie ulga PIT 12%
Po uldze

ok. 18 500 - 37 000 zł*

Zwrot
~8-15 lat
~2 400 zł/rok

Dom z pompą ciepła

150-200 m² | 4-5 osób
Rachunek

600-900 zł/msc

Zużycie

10 000 kWh/rok

Fotowoltaika

10-14 kWp

Magazyn

15-20 kWh

Z montażem

28 000 - 56 000 zł

Wsparcie ulga PIT 12%
Po uldze

ok. 24 600 - 49 300 zł*

Zwrot
~7-14 lat
~3 600 zł/rok

* Kalkulacje uwzględniają ceny rynkowe z 2026 r. i szacunkowy efekt ulgi termomodernizacyjnej. Dokładna kwota zależy od marki, warunków montażu, podatku oraz aktualnych programów dotacyjnych.

Pełny cennik wszystkich pojemności i marek znajdziesz na stronie cennik magazynów energii 2026 .

Koszt magazynu energii i czas zwrotu inwestycji zależą przede wszystkim od trzech czynników: wielkości domu (czyli zużycia energii), posiadania fotowoltaiki i dostępnego wsparcia. W małych domach inwestycja zwykle ma sens tylko wtedy, gdy zużycie energii jest odpowiednio wysokie. W większych domach z pompą ciepła albo EV magazyn częściej pokazuje pełny potencjał oszczędności.

Na co zwrócić uwagę?

Kolumna "autokonsumpcja" to kluczowy wskaźnik. Pokazuje, jaką część energii z paneli zużywasz sam zamiast oddawać ją do sieci. Bez magazynu typowy dom zużywa tylko 20-35% energii z PV, bo panele produkują prąd w dzień, a domownicy zużywają go głównie wieczorem. Magazyn podnosi ten wskaźnik do 60-80%, co przy net-billingu oznacza realną różnicę w rachunkach.

Dobór pojemności

Jaki magazyn energii dobrać do domu? Dobór według metrażu

Dla domu 120-150 m² z rachunkiem 300-400 zł miesięcznie często dobrze sprawdza się magazyn 10 kWh. Mniejsze domy (do 100 m²) zwykle można wyposażyć w 5 kWh, a większe z pompą ciepła częściej potrzebują 15-20 kWh.

  • 60-80 m²
    2-3 os.
    Zużycie
    2 500 - 3 500 kWh
    Rachunek
    150 - 200 zł
    Inst. PV
    3 - 5 kWp
    Magazyn
    5 kWh
  • 100-120 m²
    3-4 os.
    Zużycie
    3 500 - 4 500 kWh
    Rachunek
    250 - 350 zł
    Inst. PV
    5 - 7 kWp
    Magazyn
    7 - 10 kWh
  • 120-150 m² Top
    3-5 os.
    Zużycie
    4 000 - 5 500 kWh
    Rachunek
    300 - 400 zł
    Inst. PV
    5 - 8 kWp
    Magazyn
    10 kWh
  • 150-200 m²
    4-5 os.
    Zużycie
    5 000 - 7 000 kWh
    Rachunek
    400 - 600 zł
    Inst. PV
    8 - 10 kWp
    Magazyn
    10 - 15 kWh
  • 200-250 m²
    4-6 os.
    Zużycie
    6 000 - 9 000 kWh
    Rachunek
    500 - 750 zł
    Inst. PV
    10 - 14 kWp
    Magazyn
    15 - 20 kWh
  • 250+ m²
    5+ os.
    Zużycie
    8 000 - 14 000 kWh
    Rachunek
    700 - 1 200 zł
    Inst. PV
    12 - 18 kWp
    Magazyn
    20+ kWh

Dom z pompą ciepła lub samochodem elektrycznym

Pompa ciepła dodaje 3 000 - 6 000 kWh rocznego zużycia, a ładowanie EV kolejne 2 000 - 4 000 kWh. W takim przypadku zwiększ rekomendowaną pojemność o 5-10 kWh i instalację PV o 3-5 kWp.

Metraż to tylko punkt wyjścia. Dwa domy o tej samej powierzchni mogą zużywać zupełnie inne ilości prądu, np. gdy jeden grzeje gazem, a drugi pompą ciepła.

Jak dokładniej dobrać pojemność?

Lepszym wskaźnikiem niż metraż jest roczne zużycie energii (znajdziesz je na fakturze od operatora). Ogólna zasada: magazyn powinien pokrywać wieczorne i nocne zużycie, czyli 40-60% dobowego zapotrzebowania. Dla typowego domu zużywającego 12-15 kWh dziennie oznacza to zwykle około 5-10 kWh pojemności magazynu.

Dobór do PV

Jaki magazyn energii dobrać do fotowoltaiki? Tabela doboru

Ogólna zasada: 1 - 1,5 kWh magazynu na każdy 1 kWp instalacji PV. Do fotowoltaiki 5 kWp zwykle pasuje magazyn 5-7 kWh, do 8 kWp około 8-12 kWh, a do 10 kWp najczęściej 10-15 kWh.

  • 3 kWp
    Produkcja roczna
    3 000 - 3 300 kWh
    Nadwyżka/dzień (lato)
    ~5 kWh
    Rekomendowany magazyn
    3 - 5 kWh
  • 5 kWp
    Produkcja roczna
    5 000 - 5 500 kWh
    Nadwyżka/dzień (lato)
    ~8 kWh
    Rekomendowany magazyn
    5 - 7 kWh
  • 6 kWp
    Produkcja roczna
    6 000 - 6 600 kWh
    Nadwyżka/dzień (lato)
    ~10 kWh
    Rekomendowany magazyn
    6 - 9 kWh
  • 8 kWp
    Produkcja roczna
    8 000 - 8 800 kWh
    Nadwyżka/dzień (lato)
    ~14 kWh
    Rekomendowany magazyn
    8 - 12 kWh
  • 10 kWp
    Produkcja roczna
    10 000 - 11 000 kWh
    Nadwyżka/dzień (lato)
    ~18 kWh
    Rekomendowany magazyn
    10 - 15 kWh
  • 12 kWp
    Produkcja roczna
    12 000 - 13 200 kWh
    Nadwyżka/dzień (lato)
    ~22 kWh
    Rekomendowany magazyn
    14 - 18 kWh
  • 15 kWp
    Produkcja roczna
    15 000 - 16 500 kWh
    Nadwyżka/dzień (lato)
    ~28 kWh
    Rekomendowany magazyn
    15 - 20 kWh

Autokonsumpcja

Dla maksymalizacji autokonsumpcji wystarczy magazyn równy 1x mocy PV w kWp. Na przykład do instalacji 8 kWp często pasuje 8 kWh.

Niezależność

Dla większej niezależności energetycznej i zasilania awaryjnego wybierz 1,5x mocy PV. Do 8 kWp to 12 kWh.

Taryfy dynamiczne

Jeśli planujesz korzystać z taryf dynamicznych, większy magazyn daje większą elastyczność cenową. Rozważ 1,5-2x mocy PV.

Dobór magazynu energii do fotowoltaiki opiera się na prostej logice: magazyn powinien przechować dzienną nadwyżkę energii z paneli. Instalacja PV o mocy 10 kWp produkuje latem około 50-60 kWh dziennie, z czego dom zużywa na bieżąco tylko część. Pozostała nadwyżka bez magazynu trafia do sieci, a z magazynem może zostać wykorzystana później.

Czy większy magazyn to zawsze lepszy wybór?

Nie. Nawet magazyn o pojemności równej 60-70% dziennej nadwyżki potrafi dać większość korzyści. Dalsze zwiększanie pojemności daje coraz mniejszy przyrost oszczędności. Dlatego zasada 1-1,5 kWh na 1 kWp instalacji PV to dobry kompromis.

Porównanie

Fotowoltaika z magazynem energii a instalacja bez magazynu

Fotowoltaika bez magazynu pozwala zwykle na autokonsumpcję na poziomie 20-35% wyprodukowanej energii. Magazyn energii może podnieść ten poziom do 60-80%, a dodatkowo daje dostęp do zasilania awaryjnego, większą ochronę przed wyższymi taryfami i możliwość wykorzystania energii z PV także wieczorem.

Autokonsumpcja energii z PV
Bez magazynu
20-35%
Z magazynem
60-80%
Energia oddana do sieci
Bez magazynu
65-80%
Z magazynem
20-40%
Roczna oszczędność (dom 150 m²)
Bez magazynu
~600 zł
Z magazynem
1 500 - 2 500 zł
Niezależność energetyczna
Bez magazynu
Niska
Z magazynem
Wyższa
Zasilanie awaryjne (EPS)
Bez magazynu
Brak
Z magazynem
Możliwe (z funkcją backup)
Ochrona przed wyższymi taryfami
Bez magazynu
Brak
Z magazynem
Wyraźnie lepsza
Korzyści z taryf dynamicznych
Bez magazynu
Minimalne
Z magazynem
Znacznie większe
Możliwość ładowania EV z PV
Bez magazynu
Głównie w dzień
Z magazynem
Również wieczorem

Bez magazynu energii

Autokonsumpcja 20-35%

30%
Zużywasz ~30% ~70% do sieci

Z magazynem energii

Autokonsumpcja 60-80%

70%
Zużywasz ~70% ~30% do sieci

Różnica między fotowoltaiką z magazynem a bez magazynu energii jest szczególnie widoczna w systemie net-billingu. Bez magazynu część nadwyżki trafia do sieci, a później trzeba dokupić energię z powrotem po cenie detalicznej. Magazyn pozwala przechować tę energię i zużyć ją później, dzięki czemu każda wyprodukowana kilowatogodzina pracuje lepiej na Twój rachunek.

Zasilanie awaryjne (EPS) - dodatkowe bezpieczeństwo

Jeśli instalacja ma funkcję zasilania awaryjnego i wydzielone obwody, przy awarii sieci magazyn przejmuje zasilanie w ułamku sekundy. Magazyn 10 kWh wystarcza wtedy na 8-14 godzin podstawowego zużycia.

Przewodnik

Magazyn energii 10 kWh - na ile wystarczy? Przewodnik po pojemnościach

Magazyn 10 kWh wystarczy na 8-14 godzin zasilania typowego domu, a 5 kWh na 5-8 godzin. Czas pracy zależy od tego, jakie urządzenia są podłączone.

3 kWh
3-5 h autonomii

Podstawowy bufor. Wystarczy na lodówkę, router, oświetlenie LED i ładowanie telefonu przez noc. Dobry do mieszkań i małych domów.

Przykład urządzeń

Lodówka + oświetlenie + router + TV przez 4-5 godzin

5 kWh
5-8 h autonomii

Pokrywa wieczorne zużycie małego domu (60-100 m²). Obsłuży podstawowe urządzenia domowe od zmroku do świtu.

Przykład urządzeń

Lodówka + oświetlenie + TV + zmywarka + pralka (1 cykl)

10 kWh Top
8-14 h autonomii

Najpopularniejszy rozmiar. Pokrywa wieczorne i nocne zużycie typowego domu 120-180 m² z 3-5 osobami.

Przykład urządzeń

Typowe urządzenia domowe przez wieczór i noc: pralka, zmywarka, TV, komputery, oświetlenie.

15 kWh
12-20 h autonomii

Dla dużych domów 180-250 m² lub domów z pompą ciepła. Może pokryć całodobowe zużycie w dni o niższym zapotrzebowaniu.

Przykład urządzeń

Typowe urządzenia + część zużycia pompy ciepła lub częściowe ładowanie samochodu elektrycznego

20 kWh
16-24+ h autonomii

Największa autonomia. Dla dużych domów z pompą ciepła i/lub samochodem elektrycznym.

Przykład urządzeń

Pełne zasilanie domu z dużą częścią obciążeń, w tym pompy ciepła i części ładowania EV

Sprawdź aktualne ceny każdej pojemności w naszym cenniku magazynów energii.

Chcesz dokładną wycenę dopasowaną do Twojego domu?

Oddzwonimy w ciągu 48 godzin roboczych i przygotujemy ofertę. Bezpłatnie i bez zobowiązań.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania o kalkulator magazynu energii

Odpowiedzi na najpopularniejsze pytania o dobór, opłacalność i działanie magazynów energii.

Kalkulator uwzględnia metraż domu, rachunek za prąd, posiadanie fotowoltaiki, rekomendowaną pojemność magazynu, ulgę termomodernizacyjną, taryfę dynamiczną i orientacyjne ceny rynkowe z 2026 roku. Oszczędności opierają się na założeniu wzrostu autokonsumpcji z około 30% do 70-80%. Wynik jest szacunkiem, dokładną wycenę przygotuje instalator.

Bezpłatna wycena online

Zacznij oszczędzać na rachunkach już dzisiaj

Wypełnij krótki formularz, a Magave przygotuje wycenę, skontaktuje się z Tobą i zrealizuje montaż w Twojej lokalizacji.

Formularz w 2 minuty
Doświadczony zespół
Aktualne programy wsparcia

Bez zobowiązań · Odpowiedź w 24-48 h · 100% za darmo

M
K
A
P

1 200+ wycen w tym miesiącu

Dołącz do zadowolonych klientów